مهاجرت به کانادا ، مهاجرت به استرالیا ، اقامت

اقامت به گرجستان و شرایط زندگی در آن

عنوان : تحصیل به گرجستان و شرایط زندگی در آن

واحد پول  گرجستان

واحد پول این کشور لاری است. در سال۲۰۰۷ هر دلار آمریکا برابر با ۱/ ۷ لاری بوده است.

تفاوت زمان با ایران

ساعت تفلیس مرکز گرجستان نیم ساعت عقب تر از تهران است.

نحوه انتقال پول و سرمایه به گرجستان

 

قوانین بانکی و نحوه انتقال پول و سرمایه

سیستم بانکی گرجستان خصوصی است و بانکهای تجاری این کشور بیشتر در اختیار بخش خصوصی است. بانک ملی به عنوان بانک مرکزی زیر نظر وزارت دارایی بر اعمال بانکهای خصوصی نظارت دارد. انتقال ارز توسط بانکها به تمام کشورهایی که سیستم بانکی آنها با بانکهای خارجی مرتبط می باشد، انجام می گردد. کشورهایی که با گرجستان ارتباط مستقیم پولی و بانکی دارند، به راحتی می توانند به طور مستقیم پول را به هر کشوری حواله نمایند. انتقال ارز از گرجستان به ایران و برعکس به طور غیرمستقیم و بیشتر از طریق بانکهای آلمانی صورت می پذیرد.

بانکهای تجاری گرجستان با کشورهای روسیه، آمریکا، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، اوکراین، کانادا و چند کشور عضو اتحادیه اروپا ارتباط پولی مستقیم دارند. بر اساس قوانین این کشور فعالیت بانکهای خصوصی داخلی و خارجی در این کشور امکانپذیر است و در صورت رعایت شرایط اعلام شده از سوی بانک ملی گرجستان افتتاح شعبه بانکهای خارجی در این کشور امکانپذیر است.

عدم وجود مکانیزم بانکی جهت نقل و انتقال پول و ارز از گرجستان به ایران و بالعکس از مهم ترین مشکلات تجارت ایران با کشورهای تازه استقلال یافته از جمله گرجستان بوده است. در حال حاضر مبادله پولی بین دو کشور از طریق غیر مستقیم و کشور ثالث با حواله از طریق سیستم ارزی بانک توسعه صادرات ایران انجام می گیرد. تاجران ایرانی با مراجعه به یک بانک گرجی با حواله ارز به بانکهای ایرانی از طریق یک بانک واسطه خارجی (بیشتر بانکهای آلمان) ارز حاصل از صادرات را به کشورمان ارسال می نمایند. از ایران نیز از طریق یک بانک خارجی به عنوان بانک واسطه جهت انجام حواله ارز به بانکهای گرجی عملیات انتقال و حواله ارز انجام میگیرد که هم موجب طولانی شدن عملیات و هم باعث افزایش هزینه های انتقال ارز میگردد. هرچند حواله غیر مستقیم از طریق کشور ثالث خود به خود ضریب اطمینان انتقال دهندگان ارز را کاهش می دهد.

 

سود بانکی در گرجستان

اغلب بانکهای گرجستان در اختیار بخش خصوصی و بانک ملی این کشور بر فعالیت آنها نظارت دارد. نرخ سود بانکی در این بانکها حدود سه الی چهار درصد و نرخ بهره از ۱۲ الی۲۴ درصد در تغییر می باشد. امکان باز کردن حساب و انتقال ارز از سیستم بانکی این کشور به خارج توسط شهروندان خارجی امکانپذیر است.

 

اجازه اقامت در گرجستان

– هر شخصی که با گذرنامه ایرانی وارد کشور گرجستان شود تا ۴۵ روز بدون نیاز به ویزا میتواند در این کشور اقامت داشته باشد.

– اگر بیش از ۴۵ روز بخواهید در گرجستان اقامت داشته باشید، میتوانید درخواست ویزا یا روادید کنید. ویزای ۹۰ روزه گرجستان بدون نیاز به ارائه هیچ مدرکی صادر می شود.

– مانند اغلب کشورهای جهان اگر بستگان درجه یک شما، مانند همسر، والدین یا فرزندان زیر هجده سالتان شهروند گرجستان باشند، شما هم میتوانید درخواست اجازه ماندن در این کشور را داشته باشید.

– اگر در یکی از موسسات آموزشی گرجستان ثبت نام نمایید، میتوانید برای مدت  گذراندن دوره تحصیلی درخواست اقامت نمایید.

– اگر در یک شرکت گرجی استخدام شوید، چنانچه قرارداد همکاری با شرکت مربوط داشته باشید و میزان دستمزد شما مشخص باشد، میتوانید درخواست اقامت از این کشور را داشته باشید.

– چنانچه در گرجستان کسب و کار یا شرکتی را به ثبت برسانید ممکن است به شما اجازه اقامت در این کشور داده  شود.  اجازه اقامت در این مورد میتواند برای مدت یکسال تا ۵ سال باشد. اگر شرکت تازه تاسیس باشد، باید یک حساب بانکی در گرجستان افتتاح کنید، و به ازای هر سال تقاضای اقامت لااقل ۳۰۰۰ لاری در حساب بانکی خود موجودی داشته باشید. برای مثال اگر برای اقامت سه ساله تقاضا میدهید باید لااقل ۹ هزار لاری در حساب خود موجودی داشته باشد. توجه داشته باشید که در اولین تقاضا ممکن است با صدور کارت اقامت بیش از یکسال موافقت صورت نگیرد و نیاز باشد بعد از پایان اعتبار یکساله تقاضای مجدد نمایید.

– اجازه اقامت دایم در کشور گرجستان در صورتی صادر میشود که فرد حداقل ۵ سال در این کشور زندگی کرده باشد. زمانی که برای تحصیل در گرجستان میگذرانید جزء این پنج سال به حساب نمی آید. چنانچه برای درمان بیماری و با ویزای پزشکی به این کشور سفر کرده باشید، مدت اقامت شما برای این پنج سال محاسبه نخواهد شد

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.